Porównywarki kredytów hipotecznych – warto korzystać?

Znalezienie najlepszej oferty kredytu hipotecznego to czasochłonny proces ze względu na dużą ilość ofert na rynku. Istnieją jednak narzędzia, które mogą znacząco go ułatwić. Takim rozwiązaniem są porównywarki kredytów hipotecznych, które pozwalają na szybkie znalezienie taniego kredytu hipotecznego. Co to jest porównywarka kredytów hipotecznych? Jak ona działa? Czy warto z niej korzystać? O tym w poniższym artykule.

Porównywarka kredytów hipotecznych – co to jest?

Porównywarka kredytów hipotecznych to narzędzie, które umożliwi nam szybkie wyszukanie i porównanie aktualnych ofert kredytów hipotecznych, różnych banków. Za jej pomocą błyskawicznie znajdziemy najkorzystniejszą ofertę kredytu dopasowaną do naszych oczekiwań. Taka porównywarka wyliczy wysokość raty i całkowity koszty kredytu, co pozwoli nam na porównanie ofert pod kątem tych ważnych kryteriów. 

Samodzielne szukanie najlepszej oferty, może nam zająć bardzo dużo czasu. Może również doprowadzić do błędnych decyzji, spowodowanych nieprawidłowymi obliczeniami bądź nieuwzględnieniem wszystkich istotnych parametrów. 

Korzystanie z porównywarki jest wygodne i łatwe. Dzięki niej nie pominiesz żadnego parametru, a także nie popełnisz błędów w obliczeniach. Można powiedzieć, że jest ona zbiorem wszystkich najważniejszych informacji dotyczących ofert kredytów hipotecznych w jednym miejscu. 

Porównywarka kredytów hipotecznych – jak działa?

Korzystanie z porównywarki kredytów hipotecznych jest bardzo proste i intuicyjne, lecz mimo wszystko warto zapoznać się z tym, jak ona działa. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakich informacji potrzebujemy, żeby wyszukać i porównać oferty kredytów hipotecznych.  

Jako przykład może posłużyć porównywarka kredytów hipotecznych ze strony hipoteki.net.

Wybór parametrów kredytu

Porównywarka kredytów hipotecznych pozwala nam ustalić parametry, takie jak:

 •  wartość nieruchomości,
 • kwotę kredytu hipotecznego,
 • okres kredytowania,
 • rodzaj kredytu,
 • rodzaj rat.

Korzystanie z tej porównywarki najlepiej rozpocząć od wybrania wartości nieruchomości. Jej dopuszczalny zakres to 100 000 – 1 000 000 zł. Następnie należy ustalić kwotę kredytu hipotecznego. Minimalna jego wartość może wynosić 20 000 zł, natomiast maksymalna 1 000 000 zł. Dlaczego porównywarka nie pozwala nam określić wysokości niezbędnego wkładu własnego? Jego wysokość zostanie automatycznie obliczona na podstawie wartości nieruchomości i kwoty kredytu. 

Kolejny krok to wybranie okresu kredytowania. Maksymalnie może on wynosić 30 lat, chociaż przy niektórych produktach jest dopuszczalny mniejszy okres. Jeśli chodzi o minimalny okres to wynosi on 1 rok. W następnej kolejności określamy rodzaj kredytu. Tu do wyboru mamy kredyt hipoteczny, mieszkaniowy, konsolidacyjny, z MdM (Mieszkanie dla Młodych), a także pożyczkę. Ostatnim parametrem do zaznaczenia jest rodzaj rat. Często możemy nie wiedzieć, na jakie raty się zdecydować: równe czy malejące. Dlatego też warto porównać kredyty dla każdego ich rodzaju. Po uzupełnieniu wszystkich informacji, w ciągu kilku sekund otrzymamy ponad 20 propozycji kredytów hipotecznych.

Analiza ofert

Tak prezentuje się otrzymana oferta konkretnego banku. Znajdują się w niej wszystkie ustalone przez nas parametry, czyli wartość nieruchomości, kwota kredytu, okres kredytowania, cel kredytu oraz rodzaj rat. Podana jest również wysokość naszego wkładu własnego, która została automatycznie wyliczona. 

Przy porównywaniu wyników, najważniejszymi informacjami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są całkowity koszt kredytu i wysokość raty. Całkowity koszt kredytu informuje nas o przybliżonej kwocie, jaką oddamy bankowi razem z odsetkami. Szacowana wysokość raty pozwoli nam z kolei ustalić, czy nasz miesięczny budżet poradzi sobie z zobowiązaniem.

Jeśli chodzi o raty, to w przypadku rat równych ich wysokość jest zawsze taka sama, a więc w ofercie podana jest tylko jedna kwota. Co w przypadku rat malejących? Przy wyborze rat malejących podana jest ich pierwsza wysokość, jednak najeżdżając kursorem na znak zapytania, który znajduje się przy tej kwocie, wyświetlimy informacje o pierwszej i ostatniej racie.

Każda oferta kredytu zawiera również dane o oprocentowaniu, marży banku, prowizji i RRSO. Są to ważne informacje dotyczące jego kosztów. Aby zobaczyć więcej informacji o ofercie należy kliknąć w “Parametry kredytu hipotecznego”, co pozwoli nam poznać jej dodatkowe szczegóły. 

W tej części oferty znajdziemy informacje dotyczące m.in.:

 • minimalnego i maksymalnego okresu kredytowania, 
 • minimalnej i maksymalnej wysokości kredytu, 
 • WIBOR-u (w tym przypadku jest 3 miesięczny), 
 • ubezpieczenia pomostowego, 
 • kosztu wydania promesy i jej minimalnej kwoty, 
 • ubezpieczenia niskiego wkładu,
 • opłaty od szybszej spłaty/nadpłaty kredytu,
 • ogólnych zasad kredytu, zawierające istotne szczegóły, np. do kiedy trwa promocja.

Po porównaniu i zapoznaniu się ze wszystkimi ofertami kredytów, należy dokonać wyboru oferty. 

Wybór oferty

Gdy już wybierzemy ofertę, która nas interesuje, w jej prawym dolnym rogu znajdziemy dwie opcje, takie jak symulacja kredytu oraz zapytaj eksperta. 

“Symulacja kredytu” dostarczy informacji o pozostałych czynnikach, które wpływają na jego koszt. Dowiemy się na przykład, z czego składa się całkowita kwota kredytu do spłaty (z wysokości prowizji, odsetek i kwoty pożyczki). Następnie zostanie zaprezentowana symulacja spłaty kredytu hipotecznego w czasie – zobaczymy więc relację kosztu odsetek i kapitału w poszczególnych latach. Będziemy również wiedzieć, ile zaoszczędzimy przy kredycie z oprocentowaniem niższym o 0,5 punktów procentowych oraz czym jest ryzyko zmiany stopy procentowej. 

Opcja “Zapytaj eksperta” to możliwość skontaktowania się z ekspertem poprzez wypełnienie formularza online. W formularzu wystarczy podać swoje imię i nazwisko, a także adres email oraz numer telefonu. Następnie musimy poczekać, aż specjalista nawiąże z nami kontakt i pomoże nam wybrać najlepszą ofertę kredytu.  

Czy warto korzystać z porównywarki kredytów hipotecznych?

Korzystanie z porównywarki kredytów hipotecznych to przede wszystkim duże ułatwienie w porównywaniu ofert i ogromna oszczędność czasu. Zawiera ona wszystkie najważniejsze informacje o kredycie w jednym miejscu, dzięki czemu nie musimy ich szukać na stronach internetowych czy w regulaminach banków. Warto zaznaczyć, że większość porównywarek w internecie jest darmowych, wobec tego nie ponosimy dodatkowych kosztów. Tak jest m.in. w przypadku omawianej porównywarki kredytów hipotecznych na hipoteki.net.

Z pomocą porównywarki możemy wybrać kilka najlepszych ofert, a następnie skonsultować je w doradcą banku. Pomoże to zweryfikować, czy wybrane przez nas oferty w istocie odpowiadają naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Badanie oferty kredytów pozwoli nam także zaoszczędzić pieniądze. Będziemy bowiem bardziej świadomi propozycji dostępnych na rynku i dzięki temu wybierzemy tę najkorzystniejszą dla nas. 

Należy jednak pamiętać, że porównywarki są uniwersalnymi narzędziami, które nie uwzględniają indywidualnych parametrów kredytobiorcy. Przykładowo, porównywarki nie wezmą pod uwagę historii kredytowej, która może decydować o tym, czy bank udzieli nam kredytu. Warto je zatem traktować jako dodatkową pomoc w podjęciu decyzji.


Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*