Mieszkanie Plus w Wielkopolsce

Narodowy Program Mieszkaniowy ma ruszyć w 2018 roku. Część miast już podpisało pierwsze listy intencyjne, a budowa ma ruszyć w pierwszej połowie 2017 roku. Na razie program zbiera zarówno pozytywne oceny, jak i miażdżącą krytykę. Opozycja uważa, że skończy się na wybudowaniu paru bloków, obecny rząd planuje szeroko swoje działania.

Mieszkanie Plus – podstawy

W ramach programu ma powstać niemal tysiąc mieszkań, i to w samym Poznaniu. Do programu dołączył także Jarocin, Września oraz Swarzędz. To miasto przystąpiło jako jedne z pierwszych do programu, podpisując list intencyjny. Pierwsze łopaty powinny zostać wbite na wiosnę 2017 roku. Mieszkanie + ma zagwarantować tanie mieszkania na najem.
Istnieje także opcja dochodzenia do własności, po 30 latach regularnego płacenia czynszu będzie można wykupić mieszkanie. Na razie nie są znane dokładne procedury prawne, które mają to zapewnić.

Ile będzie kosztowało Mieszkanie +?

Czynsz w mieszkaniu z programu kosztować będzie od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Mieszkania mają być kompaktowe, czyli mieć więcej pomieszczeń na mniejszej przestrzeni. Średnia powierzchnia planowanych mieszkań ma wynosić ok. 30-50 metrów kwadratowych. Cena za budowę jednego metra nie ma przekraczać 3 tysięcy złotych za jeden metr. Oznacza to, że by zaoszczędzić, mieszkania mogą posiadać mniejszą ilość okien, ślepe kuchnie itp. Użytkownicy dostawać będą je w stanie deweloperskim.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na dochodzenie do własności, będziemy dodatkowo płacić 20% więcej, czynsz więc wynosić będzie między 12 a 24 złote za 1m2.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin.

Problemy finansowe – a co z czynszem?

Mieszkanie Plus ma także dodatkowe rozwiązania na wypadek utraty finansowej płynności. Jeśli nie będziemy móc płacić za czynsz, a mamy odłożone pieniądze na dojście do własności, to w pierwszej kolejności czynsz będzie pobierany z nich.
W każdej chwili będzie można także zrezygnować z opcji dochodzenia do własności.

Mieszkanie + w Poznaniu

Na wskazanych przez Poznań działkach przy ul. Opolskiej, o łącznej powierzchni 11,2 ha, może powstać ponad tysiąc mieszkań na wynajem.

 

Więcej informacji o programie znajdziesz na oficjalnej stronie: MieszkaniePlus.org.pl