IKM – Indywidualne Konta Mieszkaniowe

Rząd planuje uruchomienie następnej części Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Mają one być wsparciem dla tych wszystkich, którzy są gotowi systematycznie oszczędzać na cele mieszkaniowe. W zamian za to państwo będzie wypłacać im premie. Uruchomienie dopłat ruszy nie wcześniej, niż w roku 2019, gdyż wtedy wygaśnie całkowicie MdM. Projekt ustawy ma trafić pod obrady w drugiej połowie 2017 roku, a wejść w życie w roku 2018. Tak przynajmniej głoszą zapowiedzi.

Dla kogo Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe będzie mógł założyć każdy, kto chce oszczędzać na cele mieszkaniowe. Nie ma tutaj ograniczeń, w postaci progów dochodowych. Gdzie będzie można je założyć? We wszystkich bankach oraz SKOK-ach, które przystąpią do programu. Dokładne informacje poznamy już niebawem, jednocześnie możemy śledzić wszystkie poczynania rządu oraz aktualności w temacie IKM na stronie ikm.org.pl.

Jakie korzyści niesie ze sobą program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych?

Środki zgromadzone na specjalnych kontach zostaną zwolnione z 19% podatku od zysku kapitałowego, tzw. podatku Belki. Jednak tylko do określonej wysokości uzbieranych oszczędności. Nie wiadomo jeszcze, jaka to maksymalna kwota jest brana pod uwagę.

Banki mają zaoferować oszczędzającemu oprocentowanie konta, natomiast państwo będzie wypłacać premie za systematyczne oszczędzanie. Wysokość premii, czy też oprocentowania nie są znane. Nadal trwają pracę nad ich ustaleniem. Nie określono do tej pory także maksymalnej wysokości kwoty, do której państwo będzie dopłacało oraz wysokości największej możliwej premii. Najkrótszy możliwy okres oszczędzania według założeń ma potrwać 5 lat. Po tym czasie posiadacz Indywidualnego Konta Mieszkaniowego będzie mógł wypłacić zgromadzone środki.

Do dopłat mają być preferowane rodziny z dziećmi, osoby młode chcące kupić swoją pierwszą nieruchomość oraz osoby w trudnej sytuacji życiowej. Rząd w ramach kontynuacji programu „Za życiem” pragnie dać specjalne preferencje rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi.

Na jaki cel będzie można spożytkować środki z IKM?

Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup lub budowę domu, kupno działki budowlanej, zakup mieszkania, wpłatę w ramach wkładu własnego przy kupnie mieszkania, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, czy też przeznaczyć na wkład własny w TBS. Rozważana jest także opcja przeznaczenia ich na cele remontowe oraz wykończeniowe. Nie wiadomo w jakiej części i pod jakimi warunkami byłoby to możliwe.

Biorąc pod uwagę przewidywaną dostępność do Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, można przypuszczać, iż program będzie cieszył się sporą popularnością. Brak kryterium dochodowego, a także wielorakie profity dla oszczędzających to niewątpliwy atut jednego z trzech filarów „Mieszkania+”. Dokładne założenia IKM będą znane już w tym roku. Realizacja długoterminowej polityki mieszkaniowej ma na celu poprawę warunków oraz sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju, a także zbliżenie ich do tych panujących w Unii Europejskiej.