Ceny mieszkań w Poznaniu

Poznań to jedno z pięciu największych miast Polski. Atrakcyjnością swojego położenia, rozbudowaną infrastrukturą i bogatą ofertą kulturalno – gospodarczą przyciąga ludzi z całego kraju. Wiele młodych osób, które przybywają do Poznania na studia, postanawia się osiedlić w mieście na stałe. Inni, którzy w wyniku relokacji zawodowej również zakochują się w metropolii i jej możliwościach, podejmują decyzję o zakupie własnego mieszkania na terenie Poznania. Ze względu na wspomniane zalety miasta, jego przyszli obywatele muszą liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Jakie są średnie ceny mieszkań w Poznaniu i z czego wynikają? Sprawdziliśmy.

Wielkość mieszkania w Poznaniu, a cena za mkw

Cena mieszkania za metr kwadratowy w Poznaniu, tak jak w każdym innym miejscu w kraju uzależniona jest między innymi od wielkości lokalu, jaki planujemy nabyć. Najpopularniejsze na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym są mieszkania o powierzchni w przedziale 50 – 60 mkw. To takie lokale najczęściej wybierają osoby przyjezdne, ale również urodzeni w Poznaniu młodzi ludzie marzący o własnym “M”. Cena za mkw przy takim metrażu to około 6130 zł. Jeżeli jednak zdecydujemy się na przykład ze względów finansowych, na zakup tzw. kawalerki, a więc mieszkania o powierzchni poniżej 35 mkw, to będziemy musieli przygotować się na koszt rzędu ponad 6500 zł za mkw. Najtaniej w przeliczeniu na jednostkę powierzchni wypadają oczywiście mieszkania powyżej 100 mkw, za które należy wyłożyć ok. 5400 zł za mkw. Ogólnie rzecz ujmując – przeciętna wartość lokalu mieszkalnego w Poznaniu to ponad 337 tys., a według Głównego Urzędu Statystycznego uśrednione stawki za metr kwadratowy powinny wynosić podobnie jak we Wrocławiu od 5-5,5 tys. zł. Jak widać, dane GUS – u nieco zaniżają faktyczne wartości rynkowe. Należy w tym miejscu wspomnieć, że chociaż w ostatnich 12 miesiącach w ujęciu ogólnym, ceny polskich mieszkań spadają, to w większych miastach niestety tendencja ta jest odwrotna. Poznań nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Od czego uzależnione są ceny mieszkań w Poznaniu?

Jak wspominaliśmy wcześniej, Poznań jest jednym z największych miast w Polsce i liczy ok. 545 tys. mieszkańców. Dodatkowo metropolia jest ośrodkiem dla wielu instytucji biznesowych, kulturalnych czy sportowych. Nie można też zapomnieć o akademickim charakterze miasta. W Poznaniu swoje siedziby mają uniwersytety: im. Adama Mickiewicza, Przyrodniczy oraz Ekonomiczny. Infrastruktura miasta rozrasta się w sposób przyjazny dla mieszkańców, a urbanistyczne plany uwzględniają potrzeby młodych rodzin z dziećmi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ceny poznańskich mieszkań są stosunkowo wysokie na tle innych polskich miast. Ważnym czynnikiem wpływającym na wartość nieruchomości jest też oczywiście jej usytuowanie w konkretnej dzielnicy Poznania. Najdroższe są mieszkania zlokalizowane na Starym Mieście lub w jego okolicach. Musimy się tam liczyć z kwotami rzędu nawet 7 tys. zł za metr kwadratowy. Nieco niższe choć podobne wartości przyjdzie nam zapłacić za lokale na osiedlu przy ulicach Działkowej i Strzeleckiej. W granicach 6 tys./mkw kupimy natomiast mieszkania na Starołęce lub w dzielnicy Żegrze. Najtańsze jest oczywiście budownictwo zlokalizowane na obrzeżach Poznania, z których daleko jest do atrakcji oferowanych przez stolicę Wielkopolski.

Ceny mieszkań w Poznaniu utrzymują się na wysokim poziomie w skali kraju. Oczywiście miasto jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do zamieszkania i to generuje duże koszty, na które musimy się przygotować chcąc zamieszkać w stolicy Wielkopolski.


Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*